Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


 
IndeksIndeks  CalendarCalendar  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Jednia; przejawy źródła; obserwacja

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
Robert
Admin



Liczba postów : 86
Join date : 15/05/2024

Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty
PisanieTemat: Jednia; przejawy źródła; obserwacja   Jednia; przejawy źródła; obserwacja EmptyNie Wrz 15, 2024 6:38 pm

Miałem w głowie to co chciałem opisać, natomiast ciągle mi to umyka, i ciężko jest mi to ubrać w takiej formie, która była by adekwatna do przekazania w formie pisemnej.

Natomiast spróbuję do tego podejść w trochę inny dla siebie sposób, a mianowicie jak do czegoś żywego, w ciągłym procesie, gdzie nic nie jest stałe, i ugruntowane.

Nazwałem to obserwacją rzeczy w rzeczywistości. Powodem tego jest chęć użycia pewnego określenia, które podkreśli z jednej strony niedualność, bo nazwę wszystko, nawet ludzi, rzeczami, a z drugiej uwzględni to, że każda rzecz ma swoje określone cechy (często unikalne). Koniec końców obraz tego jest mniej więcej taki - obserwacja jedności w różnorodności.

To pojęcie, wzięło się z pozornie sprzecznych stwierdzeń - jak rzeczywistość może być jedna, skoro przejawia się w mnogi dla nas sposób?

Obserwując to, i dociekając, udało mi się przyjąć taką perspektywę na ten problem - źródło jest jedno, ale przejawy są mnogie.

Jednym z obszarów, w których można to zauważyć, jest różnica kultur, języków, ras, a nawet płci. Bo nie ważne jak daleko byśmy nie uciekli, do jak bardzo odległej od nas kultury, która może nawet w ogóle nie przypominać naszej, to i tak zawsze spotkamy się z tymi samymi trudnościami, z którymi muszą zmagać się ludzie, ale i zwierzęta.

Każda z tych rzeczy, która warunkuje nas zewnętrznie, czyli właśnie język, kultura, rasa, płeć, nie zmienia fundamentalnie tego, w jaki sposób będziemy wchodzić w interakcję z innymi, ani problemów codziennego życia.

I nie twierdzę, że cierpienie kogoś w obozie w Korei Północnej jest podobne do tego jak mi się nie chce wstać rano z łóżka. Absolutnie - to jest dla mnie niewyobrażalne, ale to na co chce zwrócić uwagę to to, że to ogromne cierpienie, jest czymś, co nieważne kto by się w sytuacji tej osoby znalazł, chciałby od niego uciec, i mieć się dobrze.

Te naturalne reakcje na cierpienie, ale też na szczęście, przyjemność, itd., wydają się być bliższej tej rzeczywistości, z której to życie wypływa, a tak jak wspomniałem wcześniej, ona (przyjmuje to jako hipotezę, ale i coś. co wydaje mi się, że podpowiada mi intuicja) jest jedna.

Gdzieś to chyba nawet było nazwane, bodajże w hermetyźmie, jako "Jednia", i to jest naprawdę świetne określenie na to.

Co bym chciał osiągnąć przez ten temat? Myślę, że fajnie było by trochę poobserwować życie, i podzielić się jakimiś prostymi spostrzeżeniami, bez żadnych skomplikowanych filozofii, czy ideologii, tak po prostu. I zobaczyć co uda nam się dostrzec, kiedy naprawdę patrzymy uważnie. A jak uznamy, że widzimy coś, co jest dla nas w jakiś sposób istotne, to nie poddawajmy tego ocenie.
Powrót do góry Go down
Admin
Admin



Liczba postów : 61
Join date : 15/05/2024

Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty
PisanieTemat: Re: Jednia; przejawy źródła; obserwacja   Jednia; przejawy źródła; obserwacja EmptyNie Wrz 15, 2024 9:29 pm

Miałem w głowie to co chciałem opisać, natomiast ciągle mi to umyka, i ciężko jest mi to ubrać w takiej formie, która była by adekwatna do przekazania w formie pisemnej.

Może spróbujesz to podzielić na części? Czasami trudno zająć się całością i pewnie pochłonęło by to kawał czasu. Możesz skupić się na jednym zagadnieniu, a w innym temacie na następnym itd. Dział natomiast określa granice całego zagadnienia. Tematy mogą dotyczyć jego wybranych części i możesz ich stworzyć tyle, ile potrzebujesz.

Ciekawe. Wolałbym w sumie pisać ten komentarz jutro, już po doświadczeniu, więc pewnie uzupełnię ten wpis drugim komentarzem. Moje próby WILDa to w głównej mierze obserwacja. Jestem ciekaw, jaki będzie rezultat takiej obserwacji, chętnie to przetestuje dziś w nocy. Fajnie by było, gdybyś sam także uzupełnił ten temat o relację z takiej obserwacji. Na pewno była by pomocna.
Powrót do góry Go down
https://unitra.forumpolish.com
Robert
Admin



Liczba postów : 86
Join date : 15/05/2024

Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty
PisanieTemat: Re: Jednia; przejawy źródła; obserwacja   Jednia; przejawy źródła; obserwacja EmptyNie Wrz 15, 2024 9:56 pm

Spróbuję to podzielić, lub doprecyzować.

Ja dzisiaj staram się dać sobie przestrzeń do tego, żeby móc się czuć zmęczony, i nie robić kompletnie nic, poza podążaniem za myślami, i bardzo prostymi przyjemnościami. Miałem być w szkole, ale wstałem koło południa, i nie miałem ani siły, ani ochoty iść nawet na kilka godzin. Mój wewnętrzny perfekcjonizm szybko się odpalił, i zaczął mnie gnoić za to, że nie mam dobrego powodu żeby nie iść, ale chciałem jednocześnie pobyć w domu, i robić wiele różnych rzeczy jednocześnie. Ale skupiłem się na tym, że żeby mieć jedną rzecz, często trzeba zrezygnować z innych, dlatego wiedząc że będę musiał zmagać się z poczuciem winy, i różnymi sabotażami innych części mnie, które nie pozwolą mi doświadczyć pełni przyjemności z tego, że zostanę w domu, postanowiłem dać sobie właśnie to prawo, i zostać w domu, przeglądać internet, nie zrobić wielu rzeczy których planowałem, np posprzątać, czy pouczyć się, ale zrobiłem sobie np obiad, i koniec końców ten dzień mógł wyglądać zupełnie inaczej, ale to wszystko jest w formie niespełnionych obietnic względem siebie, i różnych wyobrażeń, a droga którą obrałem, o ile wiąże się z jakimś poczuciem winy, prezentuje szerszy schemat mojego życia, w jednym tylko dniu.

Ciekawi mnie to, do czego może prowadzić pozwalanie sobie na to, żeby czuć dosłownie to, co w danym momencie czuję, nie zmieniając tego w inne, przyjemniejsze emocje, które wydaje mi się, że czuć powinienem, albo myśli, które wydaje mi się, że mieć powinienem.

Chciałbym z tym trochę pobyć, i to poobserwować. Miałem dzisiaj mało kontaktu z ludźmi, więc o tym aspekcie jeszcze napiszę, żeby go doprecyzować.
Powrót do góry Go down
Robert
Admin



Liczba postów : 86
Join date : 15/05/2024

Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty
PisanieTemat: Re: Jednia; przejawy źródła; obserwacja   Jednia; przejawy źródła; obserwacja EmptyNie Wrz 15, 2024 9:59 pm

Btw ciekawe jak pójdzie Twoja dzisiejsza próba. Daj znać, nawet jeśli będzie to tylko krótki wpis.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty
PisanieTemat: Re: Jednia; przejawy źródła; obserwacja   Jednia; przejawy źródła; obserwacja Empty

Powrót do góry Go down
 
Jednia; przejawy źródła; obserwacja
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: Forum :: Obserwacja rzeczy w rzeczywistości-
Skocz do: